Етнічні і політичні процеси після розпаду Київської Руси, ч. III

Закінчення. Початок в статті «Київська Русь: етнічні і політичні процеси після її розпаду, ч. IІ».

Наостанок хотілося б зупинитись на «ідеї фікс» московської правлячої еліти – «собіраніі зємєль рускіх». Тут зразу ж потрібно зруйнувати історичний міф «про шапку Мономаха». Насправді цей головний убор було зроблено в подарунок татарському хану Узбеку, судячи з усього, на честь одруження, в 1317 році, московського князя Юрія Даниловича і сестри хана. Пізніше до шапки було приторочено хрест і тільки тоді вона стала символом влади московських царів…

Після створення, в 1199 році, Галицько-Волинського князівства, коли волинський князь Роман Мстиславич закріпив свій вплив також і в Київі, літопис називає його Великим Князем, Самодержцем всієї Руси. Слово «самодержець» (автократор) вживалося щодо імператорів Візантії та відображало рівень особистої влади князя, тобто те, що він був единовладним господарем на підвладних йому землях (наприклад, після того, як Вітовта було проголошено самодержцем, польский король Ягайло відмовився визнавати його таким, бо згідно умов Кревської унії 1385 року, Вітовт не мав права единовладно панувати).

А в 1547 році Великого Князя Московського Івана Грозного було короновано царем всєя Русії. Він мав повний титул: «Мы, великiй государь Иванъ, Божiею милостiю царь и великiй князь всеа Русiи, Владимирскiй, Московскiй, Новгородцкiй, Псковскiй, Резанскiй, Тверскiй, Югорскiй, Пермскiй, Вятцкiй, Болгарскiй и иныхъ».

А ось як писали в чєлобітних новому московському царю Олексію Михайловичу, після смерті його батька , Михайла Федоровича, в 1645 році: » А отходя сего света, отец твой государев, блаженныя памяти, великій государь, Михаил Федорович, благословил сына своего, тебя великаго государя, быть на cвоем царском престоле, на владимірском и на московском государстве и на всех великих государствах россійскаго царствия царем и великим князем всеа Русіи».

Але ж це не означає, що і Роман Мстиславич, і Іван Грозний, і Олексій Михайлович, були володарями абсолютно всіх земель колишньої Київської Руси. І титул Івана Грозного чітко вказує нам на те, царем якої «всеа Русіи» він був. Як видно з титула, був він царем: Володимирським, Московським, Новгородським, Псковським, Рязанським, Тверським, і т. д… як видно, здебільшого земель угро-фінських…

Власне, в титулі царя перелічено всі етнічні території, що було включено до Московського Царства. І тут дуже цікавою виглядає зв’язка «… Владимирскiй, Московскiй…«… В 14-15 ст. міста Володимир, Москва стали етнічними центрами тих самих, напівміфічних, фінських племен мурома і мєщора. Ще цікавіше виглядає те, що Володимир стоїть в цьому переліку попереду Москви. Саме така послідовність розкриває нам, які політичні і етнічні процеси протікали на тих територіях… Ці два племені – мурома і мєщора – стали, по суті, підетносами одного народа – московитів.


І тут, вже зараз, можна зробити декілька важливих висновків:

1. Московський імперіалізм бере свій початок у Володимирі.

2. Московський імперіалізм не бачить себе, в глиб віків, далі міста Володимира, інакше київське минуле цього імперіалізму мало б бути якось зафіксовано в титулі московських царів.


Етнічні і політичні процеси після розпаду Київської Руси, ч. III
На фото: двоголовий орел з монет Сарая Нового – другої столиці Золотої Орди, середини 14 ст.

Політика – це мистецтво можливого, тому виходячи з власних можливостей, красивими словами про «благородную міссію собіранія зємєль рускіх» московські правлячі еліти насправді прикривають свої імперські зазіхання, не більше того… «Збиранням» земель Київської Руси свого часу займались і руські (читай українські) і літовські (читай білоруські) феодали. Але саме через їх цивілізаторську роль, Княжа Держава й занепала свого часу. Через намагання розширити межі держави, на етнічних территоріях Київської Руси було запущено механізми націєтворення, що, в результаті, призвели до виникнення в 13-14 ст. низки Великих Князівств, побудованих саме за етнічним принципом.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*